Residence
2012 – 2013

TURQUAZ RESIDENCE

STİL DENGESİ

Ghana’nın başkenti Accra da bulunan Turquaz Residence için iç mimari konsept tasarımı ve dekorasyonu yapılan örnek daire projesi.

Ghana’daki Afrika kökenli farklı kültürlerin beğenisine sunulan projede, yerel tercih ve zevkler analiz edilerek tasarlanan bir iç mimari konsept proje çalışıldı. Projenin standart demirbaşları olan dekorasyona yönelik mutfak, kapı, süpürgelik, giysi dolapları, banyo ve banyo dolapları gibi mobilyalar, zemin ve duvar kaplamaları, asma tavanlar genel proje dahilinde tasarlandı.

Yılın 365 günü ortalama 32 derece sıcaklık ve yoğun nem oranı olan ülkede yoğunlukla tercih edilen dokular kullanıldı. Zeminde seramik malzemeyi kullanmaya alışkın olan bölgede iklime dayanıklı ahşap parkenin mekana kattığı sıcaklık sunuldu. Renklerde krem, toprak ve bej tonları kullanılarak stil dengesi öne çıkarıldı. Lekesel olarak parlak bordo ve kiremit renkleri ile mekanın enerjisi yükseltildi.

Villa 1
Kat Planı
Villa 1

PAYLAŞILAN KEYİF MEKANI MUTFAK

İştah açan kırmızı, dikkat toplayan beyaz ve sınırları belirleyen siyah hatlar bu mutfağın karakteri olarak atandı. Saydam sandalyeler kullanılarak kütlesel varlığını hafifletmek hedeflendi. Keskin hatlı yemek masası aynı zamanda mutfağın fonksiyon aksını da belirliyor. Mutfağın fonksiyonlarını belirlerken mümkün olduğunca tüm dağınıklığı içine saklaması düşünülerek sade ve minimal tarz oluşturuldu.

Villa 1

ETNO MODERN STİL

Yatak odasında karyola, yatak başı, çalışma masası ve kütüphane tasarlanarak özel üretildi. Kadife, deri, parlak lake ve parlak abanoz ağacı dokular kullanıldı. Sür bej tonlarına yerel olarak en sevilen bordo kırmızı renk kombine edildi. Yüksek yatak başı özel ebatları ile ayrı bir dekor olgusu da taşıyor. Deri tablalı çalışma masası aynı zamanda yüzeydeki kapağın açılması ile makyaj masası olarak da hizmet edecek şekil de tasarlandı. Asma tavandan kullanılan homojen genel aydınlatmaya ek olarak bir çok alternatifle kombine edilebilecek lokal aydınlatmalar tasarlandı.

GENÇ ODALARI
3D PROJE
Sonraki TURQUAZ RESIDENCE 2
Next Project