Villa
2013 – 2014

ALKENT 2000

MİMARİ STİLİN DÖNÜŞÜMÜ

İstanbul Alkent 2000’de bulunan villanın California stilinden, Minimal-Loft stiline dönüşümü.

3 dönüm bahçe alanı içerisinde konumlanan 590m2 villada mimari ve iç mimari birçok mekansal ve yapısal müdahaleler de bulunuldu. Cepheden iç mekanlara, havuzdan bahçe ve teraslarına kadar tüm tarzı, kullanım ve görselliği ile stil değişikliğine gidildi.

Villa 1
DÖNÜŞÜM
Villa 1

ALIŞILMIŞIN DIŞINDA, FARKLILIK

Villanın çevre düzenlemesi aileye tam fayda sağlayacak şekilde genişletildi. Giriş ön cephe alanına küçük bir meydan oluşturularak misafir araçları için otopark alanı açıldı. Teras güneşlenme ve yaşam alanları genişletilerek sınırları ayrı platformlar oluşturularak vurgulandı. Havuzun keskin köşe körfezleri kapatıldı, içerisinde h:140cm ayrı platform alanı ve merdiven uygulanarak daha uzun eğlenceli zamanlar geçirilmesi düşünüldü. Bahçe içerisinde Japon bahçelerinin yanı sıra sebze ve meyve bahçeleri oluşturuldu.

Villa 1

KİŞİSEL STİL

Villanın tematik stili ev sahiplerinin kişiliklerini ve beğenilerini yansıtacak şekilde tasarlandı. Giriş holünün önünde bulunan döner merdiven mekanda fazlasıyla alan kaybettiriyordu. Merdiven daha farklı bir aksa alınarak mekanda ilave bir asma kat oluşturuldu. Bu ilave oluşturulan asma kat yatak odası süitine bay ve bayan elbise odası olarak ilave edildi. Havuz cephesine bakan sabit pencere açıklıkları büyütülerek yükseklik ve ferahlık hissi güçlendirildi.

Villa 1

MİNİMAL-VİNTAGE STİL

TV odası olarak oluşturulan ortak alan içerisinde ayrı bir çalışma ve kütüphane mekanı ilave edildi. Ankastre olarak tasarlanan kütüphane, çalışma masası, kanepe ve tv ünitesi özel olarak üretildi. Minimal-vintage stili beyaz tuğla paneller ve dijital duvar kaplaması ile öne çıkarıldı.

Villa 1

LOFT KURGU

Brüt beton zemini, mermer ada ve masası, parlak siyah dolap kapakları ve endüstriyel bataryası ile Loft konseptte kurgu tasarlandı. Kalabalık davetlere ve partilere hizmet edebilecek büyüklükte soğuk oda ve derin dondurucu mutfak içerisinde özel tasarlanıp üretilen kapısı ile kurgunun tamamlayıcı detayı oldu.

Villa 1

SOSYAL DUYGU

Daha önce depo olarak kullanılan mekan tüm fonksiyon ve detayları ile düşünülerek profesyonel bara dönüştürüldü. Müzik yayını gücü, DJ setleri, robot ışıkları, servis cihazları ve depolama alanları ile aynı anda 60 / 70 misafire hizmet edecek yeterliliğe sahip olarak tasarlandı. Loft stil bu mekanda da öne çıkartıldı.

Villa 1

LOFT SUİT

Endüstriyel stil dengesi yatak odasında da öne çıkarıldı. Loft stilin ana özelliği olan açık plan mimari, küvetin teras önündeki açık kurgusu ve duş ile lavabonun da aynı kurguda kullanılması tam özgürlük duygusu katıyor.

GENÇ ODASI
Sonraki VİLLA GÜZELŞEHİR
Next Project